• Slide Basic 01

V Karolinu byli oceněni úspěšní středoškolští studenti

V Karolinu byli oceněni úspěšní středoškolští studenti

Hana Kalinová

Na slavnostním setkání ve Vlasteneckém sále Karolina převzali dne 12. prosince 2019 ocenění účastníci mezinárodních soutěží z řad středoškolských studentů, kteří reprezentovali Českou republiku na 18 předmětových olympiádách a dalších soutěžích.

Ocenění jim předala ředitelka Národního institutu pro další vzdělávání Helena Plitzová, náměstek pro řízení sekce sportu a mládeže Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Karel Kovář a zástupce Akademické rady Akademie věd ČR Pavel Krejčí. Ve slavnostním odpoledni se sešli také další členové těchto institucí, rodinní příslušníci studentů i jejich učitelé.

Čeští středoškoláci uspěli v globální konkurenci téměř šesti tisíc účastníků z Evropy, Asie, Afriky, Severní a Jižní Ameriky. Probojovat se do mezinárodní soutěže a uspět na světové úrovni je velmi náročné. Naši středoškoláci dokázali v mezinárodních soutěžích, které se letos konaly v různých městech Evropy, ale i např. v Číně, v Jižní Koreji či v Ázerbájdžánu, že patří mezi světovou špičku.

V letošním roce se českým reprezentantům zvlášť dařilo. Mezinárodních soutěží se zúčastnilo 87 středoškoláků, kteří získali celkem 76 medailí, z toho 20 zlatých, 28 stříbrných, 28 bronzových a navíc 11 čestných uznání. Někteří z nich, jako např. Josef Minařík z Gymnázia Kpt. Jaroše v Brně, se úspěšně účastnili dokonce několika mezinárodních olympiád. V Mezinárodní olympiádě v informatice v Ázerbájdžánu získal Josef stříbrnou medaili, bronz vybojoval v Mezinárodní matematické olympiádě ve Velké Británii a další bronzovou medaili v Mezinárodní fyzikální olympiádě v izraelském Tel Avivu.

Všem oceněným studentům blahopřejeme!