• Slide Basic 01

Největší setkání nadaných studentů z celé republiky

Největší setkání nadaných studentů z celé republiky

Opava hostila 41. ročník celostátní přehlídky Středoškolské odborné činnosti

V Opavě se ve dnech 14.–16. 6. 2019 sešla téměř stovka představitelů odborných a vědeckých institucí, učitelů vysokých, středních a dalších typů škol a téměř tři sta středoškolských studentů s ambicemi působit v budoucnu ve vědecké sféře. Cílem finálové přehlídky bylo posoudit a vybrat špičkové práce v rámci již 41. ročníku soutěže Středoškolská odborná činnost. Porotci letos posuzovali a vybírali nejlepší práce v 18 vědeckých oborech. Celkem v celostátním kole bylo obhajováno 255 odborných prací.

Soutěž vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a jejím gestorem je Národní institut pro další vzdělávání (NIDV). Pořádání soutěže významně podpořil Moravskoslezský kraj. Soutěž hostilo Mendelovo gymnázium a Slezská univerzita v Opavě.

Slavnostního zahájení v kině Mír se zúčastnila téměř dvacítka významných hostů. Všechny účastníky, porotu i hosty nejprve přivítala ředitelka Mendelova gymnázia v Opavě Mgr. Monika Klapková a uvedla, že je to pro jejich školu velká čest – hostit takto významnou soutěž.

Studenty uvítal i primátor statutárního města Opavy Ing. Tomáš Navrátil a popřál jim mnoho sil do soutěžního klání při obhajobách.

Ke studentům promluvil také náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro oblast školství Mgr. Stanislav Folwarczny: „Vy jste ti, kdo nadání dostali do vínku. Využili jste ho ku prospěchu své osoby a možná v budoucnu i svého města, svého kraje a České republiky. A za to vám patří obrovský dík.“

Velkého aplausu se dočkaly i projevy dalších významných hostů. Uveďme alespoň poselství několika z nich:

Ředitelka NIDV Mgr. et Mgr. Helena Plitzová promluvila jménem gestora soutěže a připomněla, že úspěch v SOČ může být vstupenkou na soutěže v zahraničí. „Za posledních 22 let naši studenti získali na soutěži Intel ISEF 25 nejlepších cen a 20 speciálních cen. Letos v květnu probíhala tato soutěž v Arizoně, odkud naši studenti přivezli 2 bronzové ceny.“ Připomněla i další ocenění, dvě zlaté a jednu stříbrnou z Číny a dvě stříbrné medaile ze soutěže EUSO. „Na to, jak malá země jsme, jsou naši studenti opravdu šikovní a já bych přála i vám, abyste také některou mezinárodní soutěž ochutnali, třeba se vám to povede v příštím roce.“

Dále Helena Plitzová nezapomněla poděkovat všem, kteří na organizaci soutěže s NIDV spolupracují, sponzorům, porotě a v neposlední řadě také učitelům. Jmenovitě poděkovala tajemnici soutěže Ing. Miroslavě Fatkové, která stojí u SOČ již 22 let.

Po slavnostním zahájení proběhl diskusní panel letošních soutěžících s vítězi předešlých ročníků soutěže SOČ. A v sobotu se již soutěžilo. Kromě českých studentů byli do Opavy pozváni již tradičně studenti ze Slovenska (naopak Češi se účastnili slovenské celostátní SOČ v dubnu v Košicích). Přijeli také hosté z Číny – tři studenti, kteří prezentovali své projekty a nabídli nepochybně zajímavé srovnání českých a čínských soutěžících.

V neděli 16. června 2019 byly v kině Mír vyhlášeny výsledky soutěže a v každém z 18 soutěžních oborů předány ceny laureátům a dalším úspěšným autorům soutěžních prací SOČ 2019.

Výsledky 41. celostátní přehlídky jsou k dispozici v brožurce s oficiální výsledkovou listinou nebo v elektronické podobě na webových stránkách soutěže www.soc.cz a hostitelské školy http://www.mgo.opava.cz.

 

Další možné informace či kontakty:

Ing. Miroslava Fatková, Talentcentrum NIDV, tajemnice soutěže, Senovážné nám. 25, Praha 1, tel: 221 122 210, 733 125 984, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Hana Kalinová

PR NIDV