Jazyky v zrcadle jednoho století
18. 10. 2018 MŠMT, Karmelitská 529/7 Praha 1, sál C 081
V prostorách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v Praze se 18. října 2018 setkali významní odborníci od nás i ze zahraničí na VII. mezinárodní konferenci k tématu vícejazyčnosti ve školách a významu cizích jazyků pro profesní a pracovní uplatnění každého člověka. Připravil ji Národní institut pro další vzdělávání (NIDV), Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a Evropská komise ve spolupráci se zahraničními kulturními instituty a dalšími partnery.
Při zahájení konference vystoupili zástupci pořádajících organizací – náměstek pro řízení sekce vzdělávání MŠMT Mgr. Václav Pícl a ředitelka NIDV Mgr. et Mgr. Helena Plitzová spolu s ředitelem Štátneho pedagogického ústavu prof. PhDr. Ľudovítem Hajdukem, PhD.
„Osmičková výročí, založení republiky v roce 1918, Únor 1948, rok 1968 a nadcházející vyvrcholení vzniku samostatného státu 28. října vedou k zamyšlení, zdali si současní studenti a žáci, kteří nikdy nepoznali omezování svobody slova a pohybu, váží současné svobody vyjadřování, cestování, volného pohybu a umějí jich využít,“ řekl v úvodu konference náměstek Václav Pícl.
Jak uvedla ve svém projevu ředitelka NIDV Helena Plitzová, pořadatelé konference chtěli v letošním roce přispět k oslavám naší státnosti, a proto se rozhodli překročit obvyklý rámec jazykově-didaktických témat souvisejících s výukou, osvojováním a využíváním cizích jazyků, kterým byly věnovány předchozí ročníky, aby nabídli účastníkům širší pohled na jazyky a jejich roli v kontextu se společensko-politickými událostmi naší novodobé historie. Také proto nesla konference příznačný název Jazyky v zrcadle jednoho století.
„Ráda bych popřála této konferenci a hlavně vyučujícím cizích jazyků na všech stupních škol i zástupcům ostatních jazykových profesí, abychom společně dokázali nacházet cesty a způsoby, jak podpořit učitele v jejich nesnadné práci a jak motivovat žáky, aby se učili cizí jazyky rádi,“ řekla Helena Plitzová.
Dopolední část konference se zabývala přínosem jazyka a jazykovědy k formování státu a vývojem cizích jazyků na území Československa. Odpolední blok byl věnován Společnému evropskému referenčnímu rámci jazyků, jehož aktualizovanou koncepci představila Enrica Piccardo, PhD, z univerzity v Torontu. Na závěr konference proběhl kulatý stůl se zástupci zahraničních kulturních institutů, které představily svoji činnost a možnosti metodické podpory učitelů cizích jazy
Prezentace
-
7.MJK-Musilova18.X..pptx
-
Piccardo Guide Communicative to Action oriented.pdf
-
Instituto Cervantes Presentación 2018.ppt
-
From multilingualism to plurilingualism - the mediated nature of language education in liquid modernity.pptx
-
French Institute conference plurilingualism.ppt
-
Cambridge Assessment English MoE.pptx
-
R.ListikovaPrezentacekprednasce.pptx
-
PrezentaceDzingel.18.10.MsMT.pptx
-
PLK-zkusenostspolecnehojazykaavicejazycnosti.ppt
-
MSMT JilkovaJJpdf.pdf
-
JosefKalesAnglicismy1938.pdf
-
Piccardo WS Handout.pdf